Verze stránky

MOBILNÍ TELEFONY

a časová osa jejich vývoje

 

Mobilní zařízení, mnohem známější pod lidovým názvem "mobil", je dnes nedílnou součástí každodenního života drtivé většiny z nás. Dá se říct, že vývoj a výroba mobilních zařízení je celosvětový fenomén, který se neustále vyvíjí, zdokonaluje a rozrůstá o nové inovace a výrobce. Je to způsobeno především obrovskou poptávkou po těchto koncových zařízeních, která financuje nákladné výzkumy a vývoje nových technologií a poskytuje možnost novým výrobcům proniknout na tento trh. Bez mobilního telefonu si mnozí z nás nemohou svůj každodenní život ani představit. Ovšem spousta uživatelů opomíjí fakt, že mobilní telefon nebyl vždy jen kompaktní placatý přístroj, který dokáže uskutečnit hovor prakticky kdekoliv na světě, nebo že zvládne pořizovat skvělé fotografie, stejně jako přehrávat hudbu a videa v nejlepší kvalitě.

Z původních rozměrů několik desítek centimetrů čtverečních a váhy jednotky až desítky kilogramů dnes máme zařízení o velikosti několik centimetrů čtverečních a o váze jen desítek gramů. Tento vývoj přirozeně provází několik zásadních inovací, milníků a směrů, díky kterým mobilní zařízení nabyla podobu, jakou známe dnes.

Tento webový projekt se zaměřuje na vývoj mobilních sítí, mobilních telefonů a na důležité milníky jejich vývoje. V záložce "Časová osa" lze nalézt časovou osu od prvního vzniku mobilních sítí a automobilových telefonů až po dnešní dobu. Po kliknutí na jakýkoliv ukazatel se zobrazí podrobnější informace o daném časovém období. Záložka "Přehled telefonů" obsahuje jednotlivé přelomové telefony a k nim související multimediální materiál a specifikace.